Jídlo je jen zdánlivě okrajovým tématem – často jsou v provozu kantýny či jídelny, občerstvení se kupuje na porady, pro veřejné akce atd. Jeho výběr by měl stejně jako u všech ostatních oblastí odrážet environmentální zodpovědnost organizace. Prakticky všechny níže uvedené rady a informace se hodí i pro nákupy v domácnosti. Kantýny, prodejny a jídelny jsou často provozovány nájemci. Níže uvedená opatření je pak potřeba dát jako závazné podmínky do nájemní smlouvy.


Základní pravidla: Lokální, sezónní a pokud možno bio (fairtradové)

Nákupem lokálních potravin podporujeme „naše“ zemědělce a zpracovatele, ale zejména se zásadně zkracuje dopravní vzdálenost. Totéž platí pro sezónní potraviny: Hroznové víno lze sice koupit i v lednu, ale to muselo urazit několik tisíc kilometrů letadlem z Jihoafrické republiky. Environmentální dopady tím dramaticky vzrůstají. Dalším vodítkem jsou důvěryhodné ekoznačky, v případě potravin a nápojů pak zejména bio (produkt ekologického zemědělství) a výrobky spravedlivého obchodu (fairtrade) – více níže. Nicméně i při výběru zboží s ekoznačkou je potřeba uvažovat: je rozhodně lepší koupit česká rajčata na trhu než v biokvalitě dovezená třeba z Nového Zélandu.


Biopotraviny

Biopotraviny jsou produkty vyrobené z rostlin, živočichů a jejich produktů pěstovaných, chovaných a zpracovaných podle zákona o ekologickém zemědělství č. 242/2000 Sb. Producenti a zpracovatelé při splnění zákonných podmínek mohou dostat ekoznačku bio – produkt ekologického zemědělství. Na obalu výrobků se pak objevuje evropské logo – lísteček z hvězd a národní logo – zelená zebra. Zároveň je zde uvedena zkratka kontrolní organizace, udělené číslo a země původu surovin – ČR, EU nebo země mimo EU.

  

Fair trade  

Spravedlivý obchod je koncept, který má za cíl snížit chudobu v rozvojových zemích a poskytnout místním lidem spravedlivou odměnu za jejich zboží.

 

Základní principy jsou:

  • Zkrácení obchodního řetězce na minimum (čím více překupníků, tím vyšší marže a tím méně peněz pro zemědělce v chudých zemích).
  • Garantované výkupní ceny podle komodit a kvality, které jsou vždy vyšší než je aktuální cena na burze. Minimální výkupní cena je stanovena tak, aby zajistila důstojné živobytí.
  • Vyloučení dětské a nucené práce.
  • Příplatky (ve výši několika procent z ceny), které se vrací do fondu družstva, které surovinu vyprodukovalo. Tyto prostředky jsou použity na vzdělávání, investice a jiné potřebné věci dle uvážení podílníků.
  • Udržitelná zemědělská produkce (ještě lepší je certifikace fairtrade spolu s bio).


Certifikaci zajišťují nezávislé organizace, nejznámější je Fairtrade label organization (FLO).

Podrobněji na stránkách o ekoznačení.

K myšlenkám férovému obchodu se připojují města, školy a církve – viz www.fairtradovamesta.cz.

Metodika pro odpovědné zadávání veřejných zakázek - Občerstvení a cateringové služby, STEP 2016


Tipy k udržitelnému občerstvení

  • Vyhýbejte se baleným nápojům, upřednostněte vodu z kohoutku podávanou ve vkusném džbánku, třeba se snítkou máty.
  • Nepoužívejte jednorázové nádobí (kelímky, talířky, příbory). Pokud je to nezbytné (např. Na velkých veřejných akcích) využijte nádobí z kompostovatelného plastu a zajistěte separaci a zkompostování. V ČR působí několik firem, které se tímto zabývají.
  • Místo jednotlivě balených cukrů, káv 3 v 1 apod. nabídněte hostům cukřenku, biomléko a dózu s kávou.
  • Nakupujte ve velkých (gastro) baleních, ovšem podle opravdové spotřeby.
  • Věci, které nemusí být balené (ovoce, zelenina, pečivo) kupujte nebalené, nejlépe do vlastních sáčků.
{youtube}icq9P_fgy6A|680|350|0{/youtube}